Overslaan naar inhoud
  • Druk op ENTER om te zoeken of ESC om de zoekfunctie te sluiten.
    Avicenna header 3 900×570

    Leergang Toezicht & Commissariaat

    Onbewuste vooroordelen herken je niet snel bij jezelf. Omstandigheden kunnen je authentieke gedrag zomaar sterk beïnvloeden. Bij toezichthouden kan dat desastreuze gevolgen hebben. Diversiteit in de boardroom neemt toe, hoe ga je daarmee om en blijf je trouw aan jezelf. Daarom heeft Maes & Lunau samen met Avicenna een leergang ontwikkeld die een zeer divers samengesteld team van 15 (aspirant- maar ook ervaren) toezichthouders leert wat inhoudelijk toezichthouden is op alle thema’s, maar dan vanuit je eigen consistente authentieke gedrag in relatie tot de anderen in het team.

    Maes & Lunau werkt samen met Avicenna aan de ontwikkeling van toekomstbestendige toezichthouders en commissarissen. Samen hebben wij een leergang ontwikkeld voor professionals die een toezichthoudende rol ambiëren en voor ervaren toezichthouders die hun effectiviteit willen verdiepen. Het programma richt zich zowel op de inhoud van het toezicht als op het persoonlijke functioneren binnen een raad. Centraal staat de vraag hoe u authentiek, onafhankelijk en effectief blijft in een complexe bestuurlijke omgeving.

    Het traject duurt circa tien maanden en bestaat uit vijf tweedaagse modules. Deelnemers krijgen les van experts, werken aan praktijkcasuïstiek en reflecteren op hun eigen gedrag en rol. De groep is zorgvuldig samengesteld om verschillende perspectieven en ervaringen samen te brengen. Toelating vindt plaats via een persoonlijke intake. De eerstvolgende editie start op 16 april 2026.

    Ben je geïnteresseerd in deelname?

    "*" geeft vereiste velden aan

    Toegestane bestandstypen: pdf, docx, Max. bestandsgrootte: 100 MB.
    Toegestane bestandstypen: pdf, docx, jpg, Max. bestandsgrootte: 100 MB.

    Past deze leergang bij jou?
    Het ontwikkeltraject is bedoeld voor deelnemers die een rol als toezichthouder of commissaris sterk ambiëren, ongeacht de sector waarin zij werkzaam zijn. Maar ook voor de ervaren bestuurder biedt deze leergang meerwaarde, omdat zij hiermee een organisatie vanuit een ander bestuurlijk perspectief bezien. Belangrijk is dat je deze rol niet ziet als bijbaan, maar juist als verrijkend voor je carrière. Je hebt bestuurlijke ervaring of substantiële ervaring in samenwerken met bestuurders op het vlak van het leiden van organisaties en kunt vanuit jouw kennis en ervaring meerwaarde bieden en iets ‘teruggeven’ van wat je zelf hebt opgedaan in je carrière tot nu toe. Je vindt het interessant om vanuit een volledig andere positie invloed uit te kunnen oefenen, zonder direct zelf in de uitvoering te zitten. Om vanuit de principes van Goed Bestuur onderdeel te zijn van een team met een relatief autonome verantwoordelijkheid.

    Ben je jong van geest, heb je een academisch werk- en opleidingsniveau, sta je midden in de samenleving, heb je ervaring in de besturing van organisaties en ben je bereid om te investeren in tijd? Dan nodigen we je graag uit voor een gesprek.

    Het programma stimuleert de onderlinge interactie en verbinding tussen deelnemers. Mede om die reden hanteren wij een maximale groepsgrootte van 15 deelnemers.

    Ervaringen

    “Graag wilde ik een leergang Toezichthouden volgen, vanuit alle kennis en ervaring die ik heb opgebouwd, om een betekenisvolle bijdrage te leveren. Wat mij in deze erg aansprak, is de unieke combinatie van inhoud en gedrag. Mooi is het diverse netwerk dat je ontwikkelt, je leert veel van elkaar en kan bij elkaar in de winkel kijken. Inhoudelijk haakt het programma erg goed aan op de onderwerpen aan de bestuurstafel, met aandacht voor nieuwe onderwerpen als social media, sustainability en digitalisering. Je kan in een toezichthoudende functie direct toevoegen wat
    je geleerd hebt. Ik heb het geleerde ook direct in mijn huidige voltijdsbaan kunnen toepassen. Met name het zonder oordeel luisteren, met de zogenoemde socratische houding.“

    Joanita Oud
    Head People & Culture – Brunel

    JoanitaOud2

    “De leergang was zeer interessant, omdat het een hele andere invalshoek geeft naar diverse soorten organisaties. Het leerde me vanuit meer afstand en vanuit een andere rol te kijken naar heel andere organisaties dan die ikzelf vanuit mijn ervaring ken. Ik heb een volstrekt nieuw beeld gekregen op de rol van een RvC op basis van mijn eerdere eigen ervaringen met RvC’s als bestuurder. Bijvoorbeeld het zoeken van diepgang, hoe je dat doet zonder dat je op de stoel van de bestuurder gaat zitten. Het leert je ook hoe je als bestuurder naar de RvC moet kijken en andersom en als absolute bijvangst ook naar mijn eigen leadershipteam.“

    Marc Boits
    CEO Executive board – Heuschen & Schrouff Oriental Food

    MarcBoits